Czas WielkopolskiCzas Wielkopolski

tel.:
e-mail: czaswielkopolski@poznan.uw.gov.pl

Ferie z kulturą

zdjęcie ilustracyjne  / Fot. unsplash.com

zdjęcie ilustracyjne / Fot. unsplash.com

Dzisiaj w Wielkopolsce rozpoczynają się ferie zimowe. Dwutygodniowa przerwa to dobra okazja, by skorzystać z szerokiej oferty instytucji kultury i spędzić miło czas z rodziną.

Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało dla najmłodszych widzów zajęcia w galeriach połączone z zabawami i warsztatami. Spotkania będą się odbywać w głównej siedzibie muzeum oraz w dwóch jego miejskich oddziałach: w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim oraz w Muzeum Instrumentów Muzycznych na Starym Rynku – szczegółowy program i warunki uczestnictwa znajdują się na stronie internetowej Muzeum Narodowego. Natomiast w Szamotulskim Ośrodku Kultury będzie można spotkać się z kapitanem Jackiem Podgórskim, który opowie o jachtach oraz poprowadzi warsztaty dla młodych żeglarzy. Podobnie będzie można wziąć udział w spotkaniu dotyczącym Japonii – jej historii i kultury, oraz np. nauczyć się jedzenia pałeczkami. Z kolei szamotulskie kino studyjne Halszka zaprasza rodziny na pokazy filmów – w repertuarze znajdzie się m.in. „Nasze magiczne Encanto” i „Uwolnić Poly”.

Miłośnicy przyrody i egzotyki powinni odwiedzić Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Poza zwiedzaniem rodzinnej wilii podróżnika i pisarza, w której zgromadzono liczne pamiątki, muzeum zaprasza również do ogrodu, gdzie można podziwiać repliki znanych zabytków z całego świata, m.in. posągi Moai z Wyspy Wielkanocnej, głowę olmecką, Bramę Słońca z Boliwii i replikę statku Santa Maria, na którym Krzysztof Kolumb dopłynął do Ameryki. Niesamowite rośliny z różnych stref klimatycznych można zobaczyć w Palmiarni Poznańskiej. Na najmłodszych czeka tam trasa podróżnika-odkrywcy – po jej przejściu otrzymuje się medal odkrywcy palmiarni. Z kolei w jeżyckim Starym Zoo w poszczególne dni o wybranych godzinach można podpatrzeć karmienie świnek wietnamskich i osiołków, a nawet nakarmić zwierzęta samodzielnie – szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej zwierzyńca.

Ferie zimowe to też okazja do poznania ciekawych miejsc w Wielkopolsce, bardziej odległych od jej stolicy. Warto np. odwiedzić Kłodawę i tamtejszą kopalnię soli, gdzie znajduje się podziemna trasa turystyczna: można zjechać windą górniczą 600 metrów w głąb kopalni i przejść wyrobiskami do kaplicy św. Kingi. Innym ciekawym miejscem jest Wolsztyn z jedyną w świecie nadal czynną parowozownią obsługującą planowe przejazdy pasażerskie po zwykłych liniach kolejowych. Parowozownię można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem. 

W czasie ferii warto skorzystać ze zniżek w ramach programu Karta Dużej Rodziny. Posiadacze karty mogą kupić w niższej cenie bilety wstępu do muzeów i kin studyjnych oraz bilety kolejowe. Lista partnerów programu znajduje się na stronie internetowej: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr.

Karina Antczak


Powyższa informacja pochodzi ze strony www.czaswielkopolski.pl
© Czas Wielkopolski