Czas WielkopolskiCzas Wielkopolski

tel.:
e-mail: czaswielkopolski@poznan.uw.gov.pl

Festiwal akordeonowy w Kotlinie

Ars Harmonica  / fot. Gracjan Kwiatkowski
Ars Harmonica / fot. Gracjan Kwiatkowski

Już po raz XXVII w Kotlinie zabrzmi muzyka akordeonowa. Święto Akordeonu – bo taka była pierwotna nazwa Festiwalu Solistów i Zespołów Akordeonowych – jest jedną z najstarszych takich imprez w Polsce.

Festiwal został zapoczątkowany w 1996 roku w Kotlinie, niewielkiej miejscowości w Wielkopolsce znanej z działających tam zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego. Początkowo impreza rozpoczynała się koncertem inauguracyjnym w kościele pw. św. Kazimierza, a kolejne występy miały miejsce w sali Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Obecnie festiwal odbywa się w miejscowym domu kultury. Przez prawie 30 lat na scenie pojawiali się artyści polscy i zagraniczni oraz członkowie zespołów akordeonowych „Kotlin”.

 W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 2–23 października, a na widzów czeka aż dziewięć wydarzeń muzycznych: koncert Rafała Grząki i Andrzeja Olewińskiego; recital Miłosza Cabana i Agnieszki Figiel zatytułowany „Obrazy malowane dźwiękiem” – przygotowany z myślą o najmłodszych uczestnikach; występ zespołu swingowo-jazzowego „Modesta Acoustic”; koncert Kuby Sienkiewicza – solisty grupy „Elektryczne Gitary”; występy pracowników, absolwentów i studentów Katedry Akordeonu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na zakończenie przygotowano pokaz filmu niemego „Bestia” z towarzyszącą mu muzyką wykonywaną na żywo, dzięki czemu widzowie będą mogli poczuć się jak w kinie sprzed wieku.  

Wybrane wydarzenia będą transmitowane i dostępne na kanale Domu Kultury Kotlin w serwisie internetowym YouTube.

Festiwal Solistów i Zespołów Akordeonowych jest nieodłącznym elementem życia kulturalnego mieszkańców Kotlina i okolicznych miejscowości; jego formuła zmieniała się na przestrzeni kolejnych dekad, jednak wykonawcy niezmiennie prezentują wysoki poziom artystyczny.

Karina Antczak

Dodatkowe zdjęcia do artykułu

Jarosław Buczkowski i Dawid Troczewski  / fot. Gracjan Kwiatkowski
Capki ze Skalitego  / fot. Gracjan Kwiatkowski

Powyższa informacja pochodzi ze strony www.czaswielkopolski.pl
© Czas Wielkopolski