Czas WielkopolskiCzas Wielkopolski

tel.:
e-mail: czaswielkopolski@poznan.uw.gov.pl

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

  / grafika: NID

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

Europejskie Dni Dziedzictwa to akcja, która rokrocznie w drugi i trzeci weekend września jest organizowana w krajach Starego Kontynentu należących do Rady Europy. Jej celem jest edukacja i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym – zarówno materialnym, jak i niematerialnym; to znakomita okazja, aby móc zobaczyć miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających.

Różnorodność towarzyszących wydarzeń – pokazów, wystaw, festynów, warsztatów edukacyjnych – służy zapoznaniu się z mniej znanymi elementami historii narodowych i lokalnych, a różnorodność przedsięwzięć sprawia, że zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą pośród nich coś dla siebie interesującego. 

W Polsce koordynatorem akcji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa – instytucja ekspercka i opiniodawcza, która wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz inne instytucje publiczne w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. Celem instytutu jest również, a może przede wszystkim, edukacja i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym.

Ubiegłoroczne Narodowe Dni Dziedzictwa odbywały się pod hasłem „Smaki dziedzictwa” i służyły poznawaniu tradycyjnych przepisów kulinarnych. Dla zwiedzających otwarto wiele zakładów spożywczych i tradycyjnych pracowni rzemieślniczych: cukierni, piekarni, wytwórni cukierków, ale także masarni czy niewielkich, lokalnych browarów. Goście mogli poznać przepisy i własnoręcznie przyrządzić potrawy dziś odchodzące w zapomnienie, a jeszcze wiek temu powszechnie goszczące na polskich stołach – to właśnie jest część niematerialnego dziedzictwa narodowego, które należy chronić tak, jak obiekty zabytkowe.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w Polsce pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” i będą dotyczyć więzi i komunikacji społecznej, przekazywaniu myśli i wiedzy, tworzeniu połączeń między członkami wspólnoty.  Lista wydarzeń towarzyszących jest dostępna w Internecie pod adresem: https://edd.nid.pl/ Zainteresowani mogą również pobrać aplikację mobilną i na bieżąco śledzić ich przebieg.

Sławomir Wyrembelski


Powyższa informacja pochodzi ze strony www.czaswielkopolski.pl
© Czas Wielkopolski