Z początkiem nowego roku na mapie Polski pojawiło się 15 nowych miast, a wśród nich leżące w północnej Wielkopolsce Miasteczko Krajeńskie. Miejscowość po 50 latach odzyskała prawa miejskie utracone w wyniku tzw. gierkowskich reform administracyjnych – wcześniej posiadała je przez blisko 500 lat.
Miasteczko Krajeńskie, aby uzyskać prawa miejskie, musiało spełnić odpowiednie wymagania: podnieść poziom urbanizacji, wykazać miejski charakter (np. większość mieszkańców powinna utrzymywać się z działalności pozarolniczej) i być dobrze skomunikowanym z innymi miejscowościami. Status miasta to nie tylko prestiż, ale również zobowiązanie do dalszego rozwoju.
W Miasteczku Krajeńskim znajduje się Gminny Dom Kultury, szkoły i przedszkola, Ognisko Towarzystw Krzewienia Kultury Fizycznej oraz Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych im. Wacława Popiela. Centrum stanowi plac Wolności – rynek z historyczną zabudową, gdzie wzniesiono pomnik Poległym i Pomordowanym za Ojczyznę. Natomiast na cmentarzu zlokalizowanym przy neogotyckim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się grób Michała Drzymały – postaci symbolizującej opór wielkopolskiej wsi wobec władz pruskich i polityki germanizacyjnej.
Karina Antczak