9 sierpnia obchodzimy Dzień Miłośników Książki. To niezwykłe święto ma na celu propagowanie książek i czytania wśród ludzi od najmłodszych lat. Dzięki literaturze poznaje się świat, zdobywa wiedzę, a także rozwija wyobraźnię i poszerza zakres słownictwa.
Instytut Książki intensywnie działa na rzecz bibliotek, wydawnictw, literatury i popularyzacji czytelnictwa. Wśród licznych dotacji i inicjatyw można wymienić m.in. program Literatura, Promocja czytelnictwa, Partnerstwo dla książki czy Certyfikat dla małych księgarń.
Inicjatywy Instytutu Książki mają na celu podnoszenie poziomu świadomości literackiej i uzupełnienie rynku wydawniczego, poprawę dostępu do książki w jej wszystkich formatach, jak i wzmocnienie kulturotwórczej roli księgarń i bibliotek, wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa poprzez dofinansowywanie innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, wsparcie małych księgarni oraz wzmocnienie ich roli jako placówek aktywnie promujących czytelnictwo i promotorów kultury dla lokalnych społeczności. Dzięki wsparciu finansowym małe księgarnie, wydawnictwa czy biblioteki mają możliwość organizować lokalne festiwale książki, spotkanie z pisarzami czy zakupić nowości wydawnicze.
Wielkopolskie biblioteki i księgarnie również zostały uwzględnione w programach, dzięki czemu społeczność ma możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gostyń czy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pleszew. Z kolei certyfikat małych księgarń otrzymali m.in. księgarnia „z Bajki” w Poznaniu czy Dom Księgarski „MJL” w Pile.
Wczorajsze święto to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie ulubione lektury i odwiedzić bibliotekę. Dla zainteresowanych Instytut Książki wydał publikację „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach”, z której można poznać niezwykłe polskie biblioteki, ich historię i cechy szczególne – m.in. bibliotekę publiczną w Pobiedziskach, która jest zlokalizowana w nowo odnowionym budynku dworca kolejowego. Książka w formie ebooka można pobrać na stronie internetowej Instytutu Książki.
Literatura jako dobro kulturowe powinna być szczególnie doceniona, zwłaszcza w dobie mass mediów i portali społecznościowych.
Karina Antczak