Rolnictwo

Krajowe Dni Pola w Sielinku

Grafika ilustracyjna  / źródło: WODR Poznań

Grafika ilustracyjna / źródło: WODR Poznań

W czerwcu br. odbędą się Krajowe Dni Pola. Impreza organizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu została objęta patronatem honorowym wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego. W Sielinku koło Opalenicy na uczestników będzie czekać szereg atrakcji, m.in. pokaz nowoczesnego oraz historycznego sprzętu rolniczego, występy artystyczne regionalnych zespołów muzycznych, degustacje wyrobów kół gospodyń wiejskich itp.

– Krajowe Dni Pola będą największym wydarzeniem organizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w jego historii. Jesteśmy szczęśliwi, że ta impreza będzie mogła odbyć się w Sielinku i z niecierpliwością czekamy na jej rozpoczęcie – mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor WODR w Poznaniu. Z kolei Michał Sosiński, komisarz wystawy, dodał: – Wielkopolska od dziesięcioleci kojarzy się ze stosowaniem innowacyjnych rozwiązań w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Chcemy kontynuować ten przekaz.

Dla wygody uczestników ekspozycja została podzielona na strefy tematyczne:

Poletka demonstracyjne

Na odwiedzających będzie czekać ponad 400 odmian roślin uprawnych, pokaz działania N-Testera czy zautomatyzowanego pobierania prób glebowych. – Przy poletkach demonstracyjnych będą znajdowały się zarówno stoiska Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, partnerów wydarzenia oraz firm nasiennych – mówi Łukasz Kuleczka, specjalista do spraw produkcji roślinnej, który odpowiada za przygotowanie poletek.

Innowacje i nauka praktyce

Tegoroczne Krajowe Dni Pola odbywają się pod hasłem „Rolnictwo Innowacyjne”. W strefie poświęconej innowacjom i wkładowi, jaki nauka wnosi w praktykę, znajdą się stoiska instytucji oraz firm wdrażających nowoczesne rozwiązania w rolnictwie. Ponadto planowane są wykłady, debaty i pokazy z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Odwiedzający będą mogli usłyszeć m.in. o sztucznej inteligencji w rolnictwie oraz faktach i mitach związanych z jakością żywności.

Strefa Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych

Wystawa zwierząt hodowlanych co roku przyciąga tłumy. Podczas nadchodzących Krajowych Dni Pola planowane są pokazy najpiękniejszych okazów bydła mlecznego i mięsnego, koni, owiec, drobiu i królików. Tradycyjnie zostaną wybrane czempiony oraz superczempion wystawy. Łącznie będzie można obejrzeć około 450. zwierząt.

Strefa rozwoju obszarów wiejskich

Występy regionalnych zespołów muzycznych, warsztaty tworzenia biżuterii, nauka tkania na krosnach, możliwość samodzielnego wyrobu masła, młócenia zboża cepami, tworzenia świec z wosku pszczelego i warsztat wyplatania koszyków z wikliny – to atrakcje przygotowywane w strefie dotyczącej rozwoju obszarów wiejskich. Będzie tam można lepiej poznać wielkopolską tradycję, kulturę i historię, a także posmakować potraw przygotowanych przez członkinie kół gospodyń wiejskich. Będzie również możliwość zwiedzenia wystawy historycznego sprzętu rolniczego przygotowanej przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Ogrodnictwo

W Sielinku zostanie także zaprezentowana oferta najnowszych środków produkcji i technologii dla szeroko rozumianego ogrodnictwa. W punkcie konsultacyjnym naukowcy będą udzielać fachowych porad. Oprócz tego będzie można wziąć udział w degustacji owoców i warzyw pochodzących z Wielkopolski oraz w tradycyjnym kiermaszu ogrodniczym.

Energia dla rolnictwa

W strefie poświęconej energii dla rolnictwa zainteresowani będą mogli uzyskać informacje na temat odnawialnych źródeł energii, biogazu i zielonego wodoru. Zostaną zaprezentowane nowoczesne rozwiązania w zakresie zastosowania pomp ciepła, magazynów energii i energooszczędnych technologii. Zwiedzający zapoznają się z wiedzą nt. wykorzystania surowców rolniczych do produkcji biomasy i biogazu, a przedsiębiorcy rolni będą mogli dowiedzieć się o sposobach oszczędzania energii oraz możliwości dofinansowania inwestycji w zieloną energię.

Wielkopolskie Targi Rolnicze

Uczestnicy będą mogli również podziwiać nowoczesny sprzęt rolniczy. W strefie przygotowanej przez Wielkopolskie Targi Rolnicze będzie możliwość zakupu m.in. środków do produkcji roślinnej, pasz itp.

 

Instytuty i ośrodki doradztwa rolniczego

W Sielinku będzie można zapoznać się także z działalnością instytutów naukowych związanych z rolnictwem oraz wszystkich wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Strefa zorganizowana przez instytuty i ośrodki doradztwa będzie się znajdować obok sceny głównej.

Wielkopolskie fyrtle i aleja pszczelarska

Nowością podczas Krajowych Dni Pola będzie zaangażowanie samorządów lokalnych prezentujących swoją ofertę gospodarczo-turystyczną. – To miejsce, w którym samorządy z okolic Sielinka będą mogły zaprezentować wszystko, co najlepsze na ich terenie. Będzie można tam również zapoznać się z ofertą turystyczną Wielkopolski – mówił dyrektor Sommerfeld.

Tuż obok będzie się znajdować aleja pszczelarska, gdzie zostaną zaprezentowane dawne ule oraz profesjonalny sprzęt używany w tym rzemiośle.

Dzień Młodego Rolnika

Poniedziałek 5 czerwca będzie szczególnie istotny dla uczniów rolniczych szkół średnich. Dzień Młodego Rolnika będzie poświęcony uczniom z całego kraju. Młodzież weźmie udział w lekcjach polowych ze wszystkich dziedzin rolnictwa, wśród nich: technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekologii i ochrony środowiska, rozwoju obszarów wiejskich oraz ekonomiki.

Imprezy towarzyszące

Imprezy poprzedzające i towarzyszące Krajowym Dniom Pola w Sielinku odbywają się przez cały rok – np. 1 i 2 czerwca odbędą się konferencje i pokazy na poletkach demonstracyjnych Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze oraz Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

Karina Antczak

Fotografowie Wędrowni

Fotografowie Wędrowni

Przy Ośrodku Kultury w Śmiglu działa Grupa Fotograficzna „Mistrzowie Fotografii”. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonego i...

Środki owadobójcze – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Środki owadobójcze – co...

Powoli zbliżające się lato jest czasem największej aktywności owadów (komarów, meszek i kleszczy). Spędzając czas na świeżym...

Obchody dnia BHP w Wielkopolsce

Obchody dnia BHP w Wielkopolsce

Corocznie 28 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Święto proklamowane przez Międzynarodową...

By żyło się zdrowiej

By żyło się zdrowiej

Już w najbliższych dniach w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu (WSSE) odbędzie się kolejny cykl szkoleń...

Forum Pszczelarskie w Sielinku

Forum Pszczelarskie w Sielinku

W sobotę 15 kwietnia br. odbyło się 29. Forum Pszczelarskie w Sielinku koło Opalenicy. Wydarzenie stanowiło okazję do wymiany doświadczeń,...

Darmowa pomoc doradców WODR dla rolników

Darmowa pomoc doradców WODR dla...

Od 15 marca br. rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tym, którym...

Wiosenne targi w Marszewie

Wiosenne targi w Marszewie

Darmowe konsultacje, kiermasz ogrodniczy, prezentacja sprzętu rolniczego, urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, pokaz...

W Szamotułach otwarto zakład fizjoterapii

W Szamotułach otwarto zakład...

W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Szamotułach powstał zakład fizjoterapii, w którym będzie prowadzona...