Rolnictwo

Krajowe Dni Pola w Sielinku

Grafika ilustracyjna  / źródło: WODR Poznań
Grafika ilustracyjna / źródło: WODR Poznań

W czerwcu br. odbędą się Krajowe Dni Pola. Impreza organizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu została objęta patronatem honorowym wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego. W Sielinku koło Opalenicy na uczestników będzie czekać szereg atrakcji, m.in. pokaz nowoczesnego oraz historycznego sprzętu rolniczego, występy artystyczne regionalnych zespołów muzycznych, degustacje wyrobów kół gospodyń wiejskich itp.

– Krajowe Dni Pola będą największym wydarzeniem organizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w jego historii. Jesteśmy szczęśliwi, że ta impreza będzie mogła odbyć się w Sielinku i z niecierpliwością czekamy na jej rozpoczęcie – mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor WODR w Poznaniu. Z kolei Michał Sosiński, komisarz wystawy, dodał: – Wielkopolska od dziesięcioleci kojarzy się ze stosowaniem innowacyjnych rozwiązań w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Chcemy kontynuować ten przekaz.

Dla wygody uczestników ekspozycja została podzielona na strefy tematyczne:

Poletka demonstracyjne

Na odwiedzających będzie czekać ponad 400 odmian roślin uprawnych, pokaz działania N-Testera czy zautomatyzowanego pobierania prób glebowych. – Przy poletkach demonstracyjnych będą znajdowały się zarówno stoiska Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, partnerów wydarzenia oraz firm nasiennych – mówi Łukasz Kuleczka, specjalista do spraw produkcji roślinnej, który odpowiada za przygotowanie poletek.

Innowacje i nauka praktyce

Tegoroczne Krajowe Dni Pola odbywają się pod hasłem „Rolnictwo Innowacyjne”. W strefie poświęconej innowacjom i wkładowi, jaki nauka wnosi w praktykę, znajdą się stoiska instytucji oraz firm wdrażających nowoczesne rozwiązania w rolnictwie. Ponadto planowane są wykłady, debaty i pokazy z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Odwiedzający będą mogli usłyszeć m.in. o sztucznej inteligencji w rolnictwie oraz faktach i mitach związanych z jakością żywności.

Strefa Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych

Wystawa zwierząt hodowlanych co roku przyciąga tłumy. Podczas nadchodzących Krajowych Dni Pola planowane są pokazy najpiękniejszych okazów bydła mlecznego i mięsnego, koni, owiec, drobiu i królików. Tradycyjnie zostaną wybrane czempiony oraz superczempion wystawy. Łącznie będzie można obejrzeć około 450. zwierząt.

Strefa rozwoju obszarów wiejskich

Występy regionalnych zespołów muzycznych, warsztaty tworzenia biżuterii, nauka tkania na krosnach, możliwość samodzielnego wyrobu masła, młócenia zboża cepami, tworzenia świec z wosku pszczelego i warsztat wyplatania koszyków z wikliny – to atrakcje przygotowywane w strefie dotyczącej rozwoju obszarów wiejskich. Będzie tam można lepiej poznać wielkopolską tradycję, kulturę i historię, a także posmakować potraw przygotowanych przez członkinie kół gospodyń wiejskich. Będzie również możliwość zwiedzenia wystawy historycznego sprzętu rolniczego przygotowanej przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Ogrodnictwo

W Sielinku zostanie także zaprezentowana oferta najnowszych środków produkcji i technologii dla szeroko rozumianego ogrodnictwa. W punkcie konsultacyjnym naukowcy będą udzielać fachowych porad. Oprócz tego będzie można wziąć udział w degustacji owoców i warzyw pochodzących z Wielkopolski oraz w tradycyjnym kiermaszu ogrodniczym.

Energia dla rolnictwa

W strefie poświęconej energii dla rolnictwa zainteresowani będą mogli uzyskać informacje na temat odnawialnych źródeł energii, biogazu i zielonego wodoru. Zostaną zaprezentowane nowoczesne rozwiązania w zakresie zastosowania pomp ciepła, magazynów energii i energooszczędnych technologii. Zwiedzający zapoznają się z wiedzą nt. wykorzystania surowców rolniczych do produkcji biomasy i biogazu, a przedsiębiorcy rolni będą mogli dowiedzieć się o sposobach oszczędzania energii oraz możliwości dofinansowania inwestycji w zieloną energię.

Wielkopolskie Targi Rolnicze

Uczestnicy będą mogli również podziwiać nowoczesny sprzęt rolniczy. W strefie przygotowanej przez Wielkopolskie Targi Rolnicze będzie możliwość zakupu m.in. środków do produkcji roślinnej, pasz itp.

 

Instytuty i ośrodki doradztwa rolniczego

W Sielinku będzie można zapoznać się także z działalnością instytutów naukowych związanych z rolnictwem oraz wszystkich wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Strefa zorganizowana przez instytuty i ośrodki doradztwa będzie się znajdować obok sceny głównej.

Wielkopolskie fyrtle i aleja pszczelarska

Nowością podczas Krajowych Dni Pola będzie zaangażowanie samorządów lokalnych prezentujących swoją ofertę gospodarczo-turystyczną. – To miejsce, w którym samorządy z okolic Sielinka będą mogły zaprezentować wszystko, co najlepsze na ich terenie. Będzie można tam również zapoznać się z ofertą turystyczną Wielkopolski – mówił dyrektor Sommerfeld.

Tuż obok będzie się znajdować aleja pszczelarska, gdzie zostaną zaprezentowane dawne ule oraz profesjonalny sprzęt używany w tym rzemiośle.

Dzień Młodego Rolnika

Poniedziałek 5 czerwca będzie szczególnie istotny dla uczniów rolniczych szkół średnich. Dzień Młodego Rolnika będzie poświęcony uczniom z całego kraju. Młodzież weźmie udział w lekcjach polowych ze wszystkich dziedzin rolnictwa, wśród nich: technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekologii i ochrony środowiska, rozwoju obszarów wiejskich oraz ekonomiki.

Imprezy towarzyszące

Imprezy poprzedzające i towarzyszące Krajowym Dniom Pola w Sielinku odbywają się przez cały rok – np. 1 i 2 czerwca odbędą się konferencje i pokazy na poletkach demonstracyjnych Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze oraz Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

Karina Antczak

Festiwal

Złote, Srebrne i Brązowe Tarcze...

W miniony weekend po raz ósmy filmy krótkometrażowe poświęcone zrównoważonemu rozwoju zostały nagrodzone. Jury wybrało...

zdjęcie ilustracyjne

Baborówko Driving Show 2023

Już po raz drugi w Ośrodku Jeździecki Baborówko odbywa się Międzynarodowe Zawody w Powożeniu – Baborówko Driving Show...

Inauguracja roku szkolnego

Powrót do szkoły

W Zespole Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego. Po okresie letnim uczniowie...

Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński

Święto miłośników książki

9 sierpnia obchodzimy Dzień Miłośników Książki. To niezwykłe święto ma na celu propagowanie książek i czytania wśród ludzi...

Nowe wozy strażackie

Nowy wóz dla OSP Bądecz i OSP Stare

W styczniu ubiegłego roku w wyniku pożaru Ochotnicza Straż Pożarna w Bądeczu straciła cały sprzęt, dokumentację, motopompę, wyposażenie...

Występ uczestników warsztatów Cho-Jazz

Jazzowa Chodzież

4 sierpnia br. odbył się koncert finałowy Cho-Jazz 2023, podczas którego swoje umiejętności zaprezentowali kadra nauczycielska...

Bitwa Regionów w Rogoźnie

Bitwa Regionów

Wraz z końcem lipca skończył się etap powiatowy VIII edycji konkursu dla kół gospodyń wiejskich Bitwa Regionów. Co roku...

powiat pilski

W Wielkopolsce będzie bezpieczniej

W ramach programu Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka zostanie dofinansowanych osiem projektów. W Wielkopolskim Urzędzie...

na górę