Aktualności

Pierwsze obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

fot. WUW  / fot. WUW

fot. WUW / fot. WUW

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to święto, o które od wielu lat zabiegali Wielkopolanie. Z tej okazji wojewoda wielkopolski Michał Zieliński uczestniczył w szeregu uroczystości w wielkopolskich gminach oraz w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie miał miejsce powstańczy zryw.

Pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to wielkie święto dla całego regionu i Polski. W 1918 roku mieszkańcy Wielkopolski – przygotowani, zdeterminowani i silni wiarą w powodzenie swych działań – zapoczątkowali zwycięski zryw, który zadecydował o losach naszego kraju i w znaczący sposób przesądził o kształcie II Rzeczypospolitej, przywracając w jej granice Wielkopolskę – kolebkę polskiej państwowości.

Choć nazwa wskazuje na jeden region, zwycięskie Powstanie Wielkopolskie przebiegało również przez tereny obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wspólnie z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem obchody rozpoczęli udziałem w Mszy świętej w Kościele pw. WNMP w Kcyni, po czym przy pomniku Powstańców Wielkopolskich złożono kwiaty oraz odsłonięto tablicę Józefa Antkowiaka.

- W tym roku po raz pierwszy rocznicę tej zbrojnej demonstracji, która pokazała mocarstwom wolę Polaków, świętuje cała nasza Ojczyzna. To niezwykle ważne, że historia Powstania, które miało kluczowe znaczenie dla kształtu odrodzonej Polski, stała się ogólnopaństwowym dobrem. Nie ma już wśród nas uczestników tamtych wydarzeń, dlatego naszym wspólnym zadaniem jest przekazywanie prawdy o bohaterstwie powstańców – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podczas uroczystości.

Następnie w Nakle nad Notecią wojewodowie również złożyli wieniec pod Pomnik Wdzięczności Wojsku Polskiemu oraz wzięli udział w wernisażu wystawy plenerowej „Edmund Bartkowski Komendant Powstania Wielkopolskiego z Nakła nad Notecią”. Ostatnim punktem obchodów w sąsiednim województwie było złożenie kwiatów na zbiorowej mogile, gdzie spoczywa 32 Powstańców Wielkopolskich.

Po wizycie w województwie kujawsko-pomorskim wojewodowie udali się na obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego do Wągrowca, gdzie miała miejsce manifestacja patriotyczna ku pamięci Powstańców Wielkopolskich.

Następnie w Rogoźnie, gdzie Powstańcy wsławili się między innymi zdobyciem wozu pancernego w Budzyniu oraz wyzwoleniem Budzynia, Ryczywołu i Chodzieży, wspólnie z wojewodą kujawsko-pomorskim wojewoda wielkopolski Michał Zieliński złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Podczas uroczystości w Szamotułach wojewodowie złożyli również wieniec pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oraz Pomnikiem Maksymiliana Ciężkiego, który przyczynił się do złamania szyfrów Enigmy.

- Naszym obowiązkiem, po 103 latach od wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jest właściwe i godne uczczenie dokonań Powstańców Wielkopolskich. Wyrazem tego będzie odtworzenie pomnika zaprojektowanego przez Marcina Rożka. Wspomnienie o Powstaniu, które przyniosło dumę Wielkopolanom, jest jednym z filarów pamięci i tradycji naszego regionu. Pamięć o naszych bohaterach żyje tak długo, jak ją ze sobą niesiemy – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podczas obchodów.

Podczas obchodów w stolicy Wielkopolski swoją obecnością zaszczycił Poznaniaków Prezydent RP Andrzej Duda, dzięki którego inicjatywie ustawodawczej 2?7 grudnia stał się świętem państwowym.

- Dziękuję za zaproszenie na ten pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ważne idee rodzą się często w domowych zaciszach, w sercach Polaków i tak było z tą inicjatywą. Macie prawo do tego, by wymagać, aby cała Polska czciła Powstanie Wielkopolskie. To był społeczny zryw, który stał się zorganizowanym ruchem – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystych obchodów.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie wielkie widowisko muzyczne „Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Transmisja odbędzie się o godz. 21.00 na TVP 1. Honorowy patronat nad widowiskiem objęli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Partnerami widowiska są Muzeum Narodowe w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Fundacja Zakłady Kórnickie. W komitecie honorowym zasiedli: Zbigniew Hoffmann, Sekretarz Stanu w KPRM, Poseł na Sejm RP, Jadwiga Emilewicz, Posłanka na Sejm RP, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński i Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Widowisko odbywa się w ramach projektu „Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Sponsorami widowiska są PKN Orlen, Enea i PKO BP, a wyprodukuje je TVP3 Poznań i Art Zone Events. ns

Wsparcie w ramach programu Polski Ład

Wsparcie w ramach programu Polski Ład

  Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wziął udział w briefingu prasowym, na którym wspólnie z dyrektor I Oddziału ZUS w...

 Ferie z ekonomią dla uczniów z województwa wielkopolskiego

Ferie z ekonomią dla uczniów z...

  Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych w Wielkopolsce, rusza projekt edukacji ekonomicznej „Ferie z ekonomią”, realizowany przez...

Poznańskie żłóbki

Poznańskie żłóbki

Prekursorem budowy żłóbka jest święty Franciszek. To on dostał od szlachcica Jana Velity grotę na zboczu góry, w której...

Żywność z paszportem

Żywność z paszportem

        Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz  Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy...

Historyczna przyjaźń

Historyczna przyjaźń

Instytut Studiów Wschodnich oraz Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka są organizatorami konkursu pod tytułem...

Peru o tysiącach twarzy

Peru o tysiącach twarzy

Rozmowa z Kajetanem Pyrzyńskim, konsulem honorowym Peru w Polsce Co jest tak wyjątkowego w Peru, że rocznie odwiedza ten kraj ponad sześć...

Kobiety w mundurach

Kobiety w mundurach

        Choć pracują w mundurach, potrafią posługiwać się bronią i zarządzają mężczyznami, to w środku są wrażliwe...

Pierniki, karp i choinka

Pierniki, karp i choinka

    Na ten dzień czekamy z radością. Za rodzinnym ciepłem w grudniowy wieczór, za ulubionymi potrawami wigilijnymi, za...